آشنایی با کاروان سرای سرچم و قلعه صندوق سندران

جاذبه های گردشگری استان زنجان

آثار باستانی و تاریخی

کاروان سرای سرچم

کاروان سرای سرچم یکی از کاروان سراهای مهم در مسیر تجاری ری به آذربایجان در قرن هشتم هجری قمری بوده است. این کاروان سرا که طبق نوشته کتیبه سردر آن ، رباط نام دارد ، در سال ۷۴۳ هجری قمری در دوره ایلخانی، در روستای سرچم در ۸۰ کیلومتری محور زنجان- میانه در ساحل رودخانه زنجان چای و مشرف به جاده قدیم تبریز احداث شده است.

بررسی آثار و بقایای این کاروان سرا نشان می‌ دهد که طرح معماری آن از نوع کاروان سراهای چهارایوانی بوده و شامل صحن مرکزی و حجره‌های شاه نشین بوده است.در چهار گوشه این کاروان سرا حداقل چهار برج تعبیه شده بوده است که امروزه همه بخش‌های ساختمان کاروان سرا، به استثنای در ورودی ، ویران و به تلی از خاک تبدیل شده است. در ورودی آن مشتمل بر دو برج آجری در طرفین ، و یک دروازه با پوشش قوس جناغی که با سنگ سیاه تزئین شده است، می باشد. بالای دروازه این کاروان سرا، کتیبه‌ای به خط ثلث دیده می‌شود. در این کتیبه که یکی از زیباترین نمونه‌های بر جای مانده در هنر معماری ایران است، نام بانیان این کاروان سرا یعنی فرمانروا و وزیر او و هم‌چنین تاریخ اتمام سازه‌های معماری آن آمده است. بر اساس متن این کتیبه، این کاروان سرا در زمان «ابو سعید ایلخان» و وزیر او «غیاث‌الحق والدین محمد» به تاریخ 733هجری قمری ساخته شده است. تزئینات لچکی ها، کاربندی‌ها و بند کشی در ورودی ناقص و نیمه تمام باقی مانده است.
به گفته حمدالله مستوفی قزوینی از این کاروان سرا راهی از سمت یسار به سوی مراغه می‌رفت و راهی از سمت یمین به میانه می‌پیوست.

کاروان سرا‌ها طی قرن‌های متمادی گذشته به عنوان مهمان‌سرا‌هایی در بین مسیر‌های مهم بین شهری بودند و به فاصله مسافتی که یک , در طی یک روز می‌توانست طی کند ساخته می‌شد.

قلعه صندوق سندران

صندوق سندران زنجان با ارتفاع ۳۲۱۴ متر، در جنوب روستاى علم‌کندى، از توابع دهستان انگوران واقع شده است و سرچشمهٔ رودخانه‌هاى انگوران‌چاى، قلعه‌‌چاى، تخته‌يورد و بالا‌جوجه است. صندوق سندران زنجان از نظر ارتفاع، دومين قلهٔ مرتفع کوهستان قِرخ‌بلاغ (چهل‌چشمه) محسوب مى‌شود.

تاپ توریسم ، وب سایت گردشگری ایران

نقشه گردشگری ، نقشه راهنمای مسیر

عضویت در کانال تلگرام

بالا